Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Stowarzyszenie Mediów Lokalnych, Izba Wydawców Prasy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Sieć Obywatelska Watchdog Polska wyrażają poparcie dla propozycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawartej w dokumencie Europejski Akt o Wolności Mediów. Propozycja ta dotyczy wprowadzenia zakazu prowadzenia mediów przez samorządy do polskiego systemu prawnego.
Ministerstwo proponuje rozwiązanie, które od dawna było oczekiwane w kontekście ochrony wolności słowa oraz interesu społecznego wobec szkodliwego wpływu samorządów na wydawanie prasy. Władze mają obowiązek tworzyć warunki sprzyjające wolności słowa, co obejmuje wspieranie niezależnych mediów, które pełnią funkcję kontrolną wobec działań samorządowych. Dlatego też samorządy nie powinny prowadzić własnych mediów, ponieważ ogranicza to wolność słowa i staje się niezdrową konkurencją dla niezależnych wydawców.
Nie można mówić o uczciwej konkurencji, gdyż media samorządowe działają poza zasadami rynkowymi. Często są one bezpłatne, a ich treści mogą być tworzone przez urzędników lub pracowników instytucji publicznych. Dodatkowo, reklamy w takich gazetach podważają ekonomiczne podstawy niezależnych wydawców.
Promocja władz samorządowych nie jest równoznaczna z promocją gminy ani z upowszechnianiem idei samorządowej. Wydawanie gazet przez władze lokalne stoi w sprzeczności z ideą samorządności i niszczy niezależne głosy mieszkańców.
Wydawanie gazet przez samorządy nie realizuje prawa do informacji. Ustawa o dostępie do informacji publicznej określa konkretne tryby informowania przez organy publiczne, a publikacja gazety nie spełnia tych wymogów. Może za to sprzyjać działaniom propagandowym, które nie zapewniają rzeczywistego dostępu do informacji. Właściwym narzędziem do realizacji tego prawa są Biuletyny Informacji Publicznej (BIP) oraz informacyjne biuletyny, które nie mają charakteru niezależnej prasy i nie wpływają negatywnie na sytuację ekonomiczną prywatnych wydawców.
Propozycja Ministerstwa dotycząca mediów samorządowych jest długo oczekiwaną reakcją na zaburzenia równowagi na rynku lokalnym i jest zgodna z celami Europejskiego Aktu o Wolności Mediów. Obrona obecnego stanu rzeczy przez przedstawicieli lokalnych organów samorządowych stanowi nadużycie prawa do wolności słowa w celu utrzymania władzy, nawet kosztem rzeczywistych potrzeb społeczności lokalnych.
Oczekujemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz inne instytucje państwowe konsekwentnie wprowadzą zakaz prowadzenia mediów przez samorządy, zgodnie z postulatem organizacji reprezentujących niezależnych wydawców. Taki krok wykluczyłby możliwość korzystania z praktyk, które niszczą prawdziwą samorządność.
Prace trwają, ten dokument jest konsultowany tu link: EMFA – koncepcja wdrożenia